Hvem er vi

Vi skaber trygge, genkendelige og udviklende overgange for børnene

Herborg Friskole & Børnehus ligger i et lille landsbysogn i et naturskønt område tæt ved skov og med god plads til at boltre sig. I de grønne områder er der fantastiske muligheder for udendørs aktiviteter, leg og kreative udfoldelser. Her leves et rigt børne- og skoleliv, som bærer præg af nærhed for både børn, forældre og ansatte.

Vi er en friskole og børnehus med et godt undervisnings- og læringsmiljø. Vuggestue, børnehave, SFO og skole har som målsætning at skabe trivsel og trygge overgange for hvert enkelt. Herborg friskole er Grundtvig-Koldsk og tilbyder undervisning på 0.- 8. klassetrin med højt fagligt niveau. Skolen prioriterer en lav klassekvotient, så der er god tid til den enkelte elev.

Vi skaber trygge, genkendelige og udviklende overgange for børnene. Der er fokus på, at den røde tråd følger barnet fra start til slut, det styrker fællesskabet i hele huset. Herborg Friskole og børnehusets mål er at danne og uddanne hvert enkelt barn, så det opnår og bevarer lysten til livslang læring. Elevdemokratiet vægtes højt med det mål, at hver enkelt udvikler sig til hele mennesker, der med ansvarlighed og livsmod tager aktivt del i et demokratisk samfund.

Mange familier har glæde af at have børn i både børnehuset og skolen, hvilket giver en overskuelig hverdag. Desuden møder børnene de kendte ansigter gennem hele institutionen.

Personale, elever/børn og forældre kender hinanden godt. Fællesskabet og engagementet omkring friskolen og børnehuset er stort. Her møder man nærvær og varme, tillid og respekt, når man træder ind ad døren. Det betyder bedre trivsel og læring for vores elever/børn. På Herborg Friskole og Børnehus er fællesskabet og hvert enkelt barn i centrum. At være forældre på Herborg Friskole og børnehus er et aktivt valg om at engagere sig i fællesskabet.

Langt de fleste af Herborg Friskoles elever forsætter på efterskole og derefter på en gymnasial- eller erhvervsrettet ungdomsuddannelse.

Læs mere om Herborg Friskole og Børnehus her på siden eller kontakt skolen og børnehuset for yderligere information. Du kan også følge med i vores hverdag på vores facebookside.

Herborg Friskole og Børnehus er altid åbent for besøg – vi ser frem til at møde jer.

Herborg Friskole

Kontakt de forskellige afdelinger på Herborg Friskole og børnehus

Vi sidder klar til at besvare ethvert spørgsmål, du måtte have, som du ikke får besvaret her på hjemmesiden. Så tøv ikke med at ringe eller skrive til os.

Vil du i kontakt med os?

Udfyld formularen herunder og vi kontakter dig hurtigst muligt.

Eller ring på (+45) 97 17 17 01