Hvem er vi

Herborg Friskole er oprettet i 2008 med stor opbakning fra lokalbefolkningen

Vi er en friskole, med et godt undervisnings- og læringsmiljø. Vi tilbyder undervisning på 0.-8. klassetrin. Vi har tilknyttet vuggestue, børnehave og SFO hvilket betyder, at vi kan tilbyde trygge overgange for hvert enkelt barn. Vi har et højt fagligt niveau og fastholder en lav klassekvotient med god tid til den enkelte elev.

Personale, elever og forældre kender hinanden godt. Fællesskabet og engagementet omkring friskolen er stort. Her møder man nærvær og varme, tillid og respekt, når man træder ind af døren. Det betyder bedre trivsel og læring for vores elever. På Herborg Friskole er fællesskabet i centrum.

Det er skolens mål at danne og uddanne eleverne, så de bevarer lysten og opnår færdighederne til at gå videre i uddannelsessystemet. Langt de fleste af vores elever forsætter på efterskole og derefter på en gymnasial- eller erhvervsrettet ungdomsuddannelse. Det er ligeledes skolens mål, at vores elever udvikler sig til hele mennesker, der med ansvarlighed og livsmod tager aktivt del i det demokratiske samfund.

Læs mere om vores skole her på siden eller kontakt skolen for yderligere information. Du kan også følge med i vores hverdag på vores facebookside.

Spørg os gerne, hvad vi mener med trivsel og læring.

Hvad kan Herborg Friskole tilbyde dit barn

Se nedenstående og læs mere om hvad vi kan tilbyde dit barn på vores friskole