Slide background
Slide background
Slide background

Friskolens nyhedsbrev Oktober 2017

Dejligt at se alle eleverne igen efter efterårsferien. Alle er mødt med fornyet energi – klar til en ny og lærerig rugbrødsperiode. Ferie er godt – men hverdagen med gode skolevenner omkring sig er vist egentligt bedst. Vi sluttede sidste periode med en dejlig emneuge og en superaktiv motionsdag. Hele ugen var præget af en dejlig energi og en skøn stemning blandt eleverne. Eleverne gav den gas til motionsdagen og mange nåede virkelig mange kilometer på cykel, på løbehjul og/eller løb. Alle var med, det var sjovt og eleverne knoklede på.

 

Image1
Image2
Image3
Image4
Image5
Image6

image7

Den næste periode byder på vanlig solid undervisning, læringsaktiviteter og ind i mellem også et par af vores anderledes skoledage. Torsdag i næste uge åbner vi dørene og holder Åben Skole. Denne dag er en obligatorisk skoledag for eleverne. Vi håber, mange af jer har mulighed for at være med ’en dag i skole’. Se mere nedenfor. Der er nye gallerier på hjemmesiden under sidste nyt. Klik på linket og se mere: http://herborg-friskole.dk/sidste-nyt/friskolen-galleri

Trivselsarbejde, når det er bedst

 

Image10
Image11
Image12
Image13
Image8
Image9

Det er fantastisk at se, hvordan smilene breder sig og stemningen løfter sig i klassen, når eleverne modtager en invitation til et klassearrangement, når der bliver lavet legeaftaler på tværs eller der bliver aftalt klasse-hyggeaften … eller de på anden måde inviterer hinanden ind i fællesskabet. Eleverne er i fuld gang med at ’finde på noget sjovt og hyggeligt’, som de selv kan stå for (det er naturligvis altid godt, at I forældre står bag). Tak til jer forældre, der allerede har taget fat og har fået arrangeret fælles aktiviteter for klassen. Vi kan mærke det på skolen ;-D

SKILLS Stafetten

Tirsdag i denne uge deltager vores 8. klasse i semifinalerne i SKILLS stafetten på Skjern Tekniske Skole. SKILLS Stafetten er en del af introforløbet til ungdomsuddannelserne, som vi hvert år melder vores 8. klasse til.Vi håber, eleverne får en sjov og lærerig dag. Og selvfølgelig krydser vi fingre og hepper på dem.

image14

De små synger for de grå

Vores ældste børn i børnehaven og vores elever i 0.-2. klasse tager på torsdag ind til Plejehjemmet Bakkely, for at synge en håndfuld nyere og gamle kendte børnesange for plejehjemmets beboerne. Vi nærmer os Spil Dansk dagen, hvor dansk musik fejres over hele landet. Sidste år lavede vi et brag af en Spil Dansk koncert i Kuben. 250 elever fra Herborg Friskole og fra nogle af vores naboskoler var sammen med professionelle musikere og lydfolk om at fyre en stor koncert af. I år bliver der mindre ’rabalder’ men ikke desto mindre bliver det helt sikkert en stor oplevelse for både vores elever og for beboerne. Vi glæder os til at vores ’små synger for de grå’ på torsdag kl. 10.00. Forældre og andre interesserede er velkommen til at overvære vores mini-koncert. Eleverne må gerne have skoletrøjer på.

image15

Årets bedste loppemarked på lørdag ;-D        

Så er det på lørdag kl. 10-13, årets store og allerbedste loppemarked løber af stablen. Vi håber på et lige så flot fremmøde som sidste år. Mange er i fuldt sving med forberedelserne. Så lad et endelig sive, at der på lørdag bliver gode muligheder for loppe-fund, hyggeligt samvær, gevinst i tombolaen og ikke mindst en god kop kaffe/kage. Har du lopper – og husk denne gang også gerne rent, brugt tøj i god stand - så kontakt gerne loppeudvalget snarest. Eleverne i 5.-8. klasse har fri 13.05 på fredag.

image16

Åben Skole – kom og kig med

Torsdag d. 2. november holder vi igen Åben Skole, hvor I forældre kan komme og få et indblik i jeres børns almindelige skolehverdag. Denne dag er obligatorisk for eleverne. Derfor vil vi gerne snarest have afbud, hvis jeres børn skulle være forhindret i at møde. Eleverne møder til almindelig tid om morgenen og har almindeligt skema frem til 12.20. Herefter har eleverne fri frem til 15.30, hvor det ringer ind til Åben Skole. Vi slutter eftermiddagen/aftenen med fælles morgensang kl. 18.30. Der vil sidst på eftermiddagen være lidt at spise til eleverne. Vi håber, at se mange af jer. Vel mødt til forældre og andre interesserede. Så vidt det er muligt, vil vi opfordre jer til at hente jeres børn lidt tidligt, så de kan få en lille pause, inden de skal møde igen kl. 15.30. Måske er der nogen af jer, der har mulighed for at have en klassekammerat med hjem.

Skolehjemsamtaler

Der kommer invitationer ud til skolehjemsamtaler inden længe. 0.-1. klasse bedes sætte kryds på mandag d. 30/10. Samtalerne i de øvrige klasser afholdes de følgende mandage.

Sygdom/fravær

Vi vil rigtig gerne - så vidt det er muligt - have besked i god tid, hvis jeres børn har brug for at blive fritaget fra undervisningen. Ved sygdom bedes I ringe til skolen mellem 7.40 og 8.00 … eller så hurtigt som muligt. Dette gælder især de børn, der selv kommer til skole. Ring venligst på 97 17 17 01. Lad gerne telefonen ringe lidt længere tid, da der viderestilles. I er også velkommen til at sende en besked på mail – dog er det ikke sikkert, vi ser denne fra morgenstunden.

Tak for denne gang

I næste uge skal vi sige farvel til Justin, der flytter til Engesvang. Vi ønsker ham og hans familie held og lykke i de nye omgivelser.

Penalhuset

På forældremødet i september spurgte nogle af jer til penalhusets indhold.Ud over nedenstående, så er små høretelefoner også en rigtig god idé.Her er et overblik:

  • 0.-2. klasse: To spidse blyanter (ikke stiftblyanter, men gerne tykke trekantede blyanter) og viskelæder, blyantspidser, farveblyanter.
  • 3.-4. klasse: To spidse blyanter/stiftblyanter (husk stifter), viskelæder, blyantspidser, farveblyanter og lineal.
  • 5.-6. klasse: To spidse blyanter/stiftblyanter (husk stifter), viskelæder, blyantspidser, farveblyanter, lineal med tydelige tal, vinkelmåler, passer.
  • 7.-8. klasse: To spidse blyanter/stiftblyanter (husk stifter), viskelæder, blyantspidser, farveblyanter, lineal med tydelige tal, vinkelmåler, passer og lommeregner med pi og kvadratrod.

Et hjertesuk til alle forældre med børn i specialtandplejen

Mere end 10%af børnene udebliver fra specialtandlægekonsultation på Videbæk Skole. Den høje fraværsprocent til specialtandlægetiderne resulterer i:

  • Venteliste på specialtandlægetider
  • Forsinkelse i opstarten af de nødvendige tandreguleringsbehandlinger
  • Stort spild af ressourcer i form af specialtandlægetimer og timer til hjælpepersonale.

Du kan hjælpe Tandplejen med at udnytte ressourcerne bedre og dermed nedbringe ventelisterne:

  • Ved at sikre at dit barn møder op til de afsatte tider
  • Eller om nødvendigt melde afbud i så god tid, at vi kan tilbyde tiden til et andet barn.

På forhånd tak for hjælpen

Ulla Henningsen, overtandlæge Ringkøbing-Skjern Kommune

 

Skolemælk

Du kan bestille skolemælk fra uge til uge - har du allerede abonnement på skolemælk, behøver du ikke læse videre!Mælk er næring til læring, gør en sund madpakke komplet og giver energi til en lang skoledag.Som forælder kan du være med til at holde fast i gode spise- og drikkevaner.Bestil skolemælken på www.skolemælk.dk 

Rigtig god uge til jer alle,

Mange hilsner fra Maibritt